LIS ER STILLE (dk) + MADE BY FIRE (cz) + GLITCHTET (cz) = Indigoseries vol. 11
Hlavní hvězdou jedenáctého večera průběžného festivalu Indigoseries bude jedna z nejosobitějších a nejintezivnějších kapel současného prog/post rocku – dánští Lis Er Stille. Podpoří je čeští Made By Fire, dobře známí například díky hraní s Meshuggah, a Glitchtet.
LIS ER STILLE (dk)
Lis Er Stille (dánsky Lis je tichá) vznikli v roce 2004 v Arhusu jako projekt Martina Byrialsena, který zhudebnil obrazy dánského surrealistického malíře Vindrila. Čas z nich ale vytvořil v regulerní kapelu a zejména po debutovém albu (Construction Of The Amp Train) se zdálo, že rozšíří početnou rodinu zasněného skandinávského post-rocku.
Byla by to poměrně pohodlná cesta, vždyť už šéfeditor magazínu Rolling Stone David Fricke vybral Construction Of The Amp Train za album měsíce. L.E.S. ale začalo post-rockové klišé nudit a vydali úplně vlastní cestou. Ta se plně otevřela na předloňském albu The Collibro. Post-rocková minulost L.E.S. na něm potkává pompéznost Muse a prog-rocku, avantgardní písničkářství Caveova stylu a těžko identifikovatelné spodní proudy, které jednou připomínají skandinávský folk a podruhé tíživou gregoriánskou atmosféru.
Na rozdíl od mnoha dalších současných progresivních a fůzujících kapel však L.E.S. nezní jako racionální snaha o ekletičnost. V jejich hudbě je něco tak osobního a intenzivního, že dělí fanoušky všech žánrových subkultur, kterých se L.E.S. hudebně dotýkají, na nadšené a znechucené.
I na čerstvém albu Nous, které Lis Er Stille představí na jedenáctém Indigu, jsou Lis Er Stille temní a nepředvídatelní. Díky kompozicím, které často nabourávají mantry repetice a gradace, a skvělému expresivnímu zpěvu Martina Byrialsena mohou Lis Er Stille z progresivních předchůdců pocitem připomínat třeba Hammilovy Van Der Graaf Generator.
Důležitým prvkem hudby Lis Er Stille jsou také texty, které se často dotýkají témat jako sociální kontrola a obava člověka z přirozenosti. Obratně ale pracují s nevyřčeností a zanášením prázdných míst do textu, tedy technikou, jež i v dobré literatuře zapojuje do příběhu čtenáře. Příběhy a ideje muzikou L.E.S. prosvítají a dávají se tušit, stejně jako myšlenky prosvítaly mytologií, než je novověk uzavřel do klece jednoznačnosti.
Web: http://www.liserstille.dk/
MADE BY THE FIRE (cz)
Kromě desítek vlastních koncerů nadchnula kapela z Ledců u Plzně v minulosti posluchače jako předskokan švédských Meshuggah a dalších tvrdých partiček. V poslední době MBTF, zdá se, trochu ubrali hutnosti a tvrdosti a posunuli se k melodičtějšími barevnému projevu, ve kterém ale zůstala spousta groovu (vynikající bubeník). Což se nám moc líbí a lze si to ověřit na kapelním bandzonu (http://bandzone.cz/madebythefire) a na koncertě.
Kapela svým jménem uctívá památku požáru Národního divadla v roce 1881. A nebo taky jednu postavu z muzikálu Jesusstar Superchrist (Maid by the fire – ta co pozná Petra, než ho Kristus třikrát zapře …). A spoustu dalších věcí.
Ukázky: http://bandzone.cz/madebythefire
GLITCHTET (cz)
... je instrumentální trio z Prahy, které jako výkop koncertů používáme s oblibou. Tahle netradiční kytarovka v sobě má zvláštní kombinaci agresivity a promyšlenosti, která je společná kapelám jako King Crimson a Mars Volta.
Ukázky: http://www.glitchtet.com/
Lis Er Stille vydali nové album - a představí ho i v Chapeau rouge!
LISERSTILLE // NOUS // ALBUM TEASER // 20.02.12 from LIS//ER//STILLE on Vimeo.
Fb event: www.facebook.com/events/135656573234046/
O FESTIVALU:
Indigoseries je průběžný hudební festival v klubu Chapeau Rouge. Jeho cílem je přivádět do Prahy evropské klubové kapely alternativních žánrů a podporovat nejzajímavější skupiny české nezávislé scény. V rámci festivalu Indigoseries v centru Prahy hráli například už kapely Lis Er Stille (dk), Radare (de), Plan De Fuga (it), Dorena (sw), Crash Of Rhinos (uk), yPh (de, Moonlit Sailor (sw) či 4AxidButchers (it) a řada neméně dobrých českých kapel.
www.facebook.com/indigoseries
Styly: post rock
LIS ER STILLE patří na současné evropské scéně k zavedeným a velmi ceněným tělesům. Nutno dodat, že naprosto zaslouženě. Nepřešlapují totiž na místě a každá z jejich čtyř desek přináší něco naprosto nového a překvapivého. Skladby přelétají od post-rockové zasněnosti k výpravnosti progresivního rocku, od avantgardního písničkářství k neuchopitelnosti moderní klasiky. Výsledek ale nezní jako racionální lepení hudebních nápadů a klišé, jak je u současných progresivně rockových skupin celkem běžné. Hudba L.E.S. je tak neobvyklá a intenzivní, že dělí fanoušky žánrů, kterých se hudebně dotýká, na nadšené a znechucené. I proto jsou Dánové jednou z nejzajímavějších klubových kapel současné Skandinávie. Kapela staví na dynamickém mixu nástrojů a expresivním vokálu Martina Byrialsena, který komponuje témata jako sociální kontrola a ztráta přirozenosti do nejednoznačných mýtů a kázaní z opuštěných průmyslových hal.
www.myspace.com/liserstille
Styly: experimental rock
Instrumentální trio s matoucím libozvučným názvem. Díky nástrojovému obsazení (kytara, basa, bicí) by se chtělo říct, že Glitchtet jsou kytarovka. Svojí estetikou mají ale blízko třeba ke King Crimson. Pozvolná stavba skladeb s důrazem na repetice a groove. S tím Glitchtet oslovili v září i diváky na německém Lietze Rockfestivalu.
glitchtet.com