Bukurešť je dnes považována za Berlín východní Evropy. Divoké město bez větších pravidel, která by svazovala tvořivost. Město natolik otevřené světu, aby mělo příliv všeho aktuálního, co se děje ve světě a zároveň natolik uzavřené do své komunity, aby přicházelo s původní, lokálně rozpoznatelnou tvorbou a osobitou estetikou, která je zároveň neustále konfrontována novými a novými lidmi přicházejícími na scénu. Dynamika takového prostředí je neúprosná a spalující. Kapely Valerinne a Environments jsou zástupci této nepříliš prozkoumané scény.
Hudba Valerinne v sobě spojuje moderní a soudobé prvky post žánrů, ať už jemnost post-rocku přes lehkost a hravost post-punku až po drtivou sílu post-metalu. Mluvit o hudbě jako o soundtracku k něčemu je klišé, ale Valerinne se k němu hrdě hlásí a snaží se ho posunout dál vlastní autorskou projekcí. Stejně poplatné je i přirovnání těchto post-žánrových kapel ke Godspeed You! Black Emperor, ani tomuto klišé se však nelze vyhnout s dovětkem, že hudba není produkována nestandartním množstvím hudebníků, ale chytře a rafinovaně, větvenými a skládanými efekty.
Deska Kunstformen der Natur z roku 2012 toto vše ilustruje na pěti skladbách o délce kolem deseti minut. Monumentálních, komplexních a úžasně barevných kompozicích protkanými tolika nápady, že si stěžím vybavím barvitější a nečekanější post desku roku 2012.
Environments tvoří jiným způsobem. Nespoléhají se na osvědčené žánrové postupy a narativy. Hledají nové formy skladby jednotlivých písní a neustále variují formu, kladouce si otázku, co je vlastně track, co píseň a co skladba. Hledají nové formy sdělení a vyprávění skrze amorfní hudbu beze slov. Poslední ze tří vydaných desek Fraktal odkazuje na dětství a vzpomínky na něj mimo město, mimo Bukurešť. Svou nostalgií se Enviroments dostávají až k noirové atmosféře Bohren &Der Club of Gore či elektronickým pasážím Killimanjaro Darkjazz Ensemble (byť ne tak jazzově živelně). Při přemýšlení o hudbě Enviroments nelze minout i klasické tvůrce soundscape jako je Fennesz či Tim Hecker (se kterým i vystupovali: http://youtu.be/Chx1sJxCXa0), od kterých přejímají schopnost udržet co nejvíce abstrahovaný zvuk pohromadě a stvořit tak z něj hudbu.
Valerinne:
http://valerinne.bandcamp.com/
Enviroments:
http://environments.bandcamp.com/
Vstup: dobovolný (doporučeno 100,-)