25. 2. Sindre Bjerga, Staplerfahrer a Nils Rostad v Praze v Chapeau Rouge
Sindre Bjerga přes deset let pracuje se zvukovými kolážemi založenými na drones. Přestože prozkoumává především psychedelické frekvence, jeho zvuk může být někdy intenzivně soustředěný do sebe, jindy zase nevyzpytatelně excentrický. Je vždy vybaven minimem prostředků a vyznává estetiku odpadu, přesto dokáže s až alchymistickou jemností proměnit zvukové smetí v delikátní, krystalicky průzračnou matérii. Vystupoval vedle takových jmen jako Phil Minton, Jim O´Rourke, Thurston Moore, Culver, Ashtray Navigations či Jazzfinger, spolupracoval s Robertem Hortonem, Uton či Lasse Marhaugem a pravidelně tvoří v norském duu Bjerga /Iversen. Provozuje vlastní label Gold Soundz. V roce 2008, kdy v Čechách vystoupil poprvé, mu vyšla nahrávka Black Cobweb Mind u pražského labelu KLaNGundKRaCH.
Staplerfahrer si pohrává především s praskavými a lámanými zvuky elektronických obvodů, s elektromagnetickými vlnami a různými mechanickými „hračkami“. V posledních několika letech šíří svou hudbu prostřednictvím undergroundových labelů z celého světa (např. norský TIBProd., brazilský Menthe de Chat či americký Carbon) a na svých hudebních cestách sdílel pódium nebo spolupracoval s umělci a projekty jako DMDN (NL), Zan Hoffman (USA), Danielle Lemaire (NL), Eleanor Balson (USA), Sasha Neudeck (A) nebo incite/ (D). Účinkoval např. na festivalech November Music v Holandsku, NuMusic v norském Stavangeru a festivalu Interpenetration v Grazu.
Kytarista Nils Rostad si jakožto autodidakt vytvořil osobitý styl, který dokáže být zároveň velmi intenzivní i uzavřený – v této introvertní poloze je inspirován spíše americkými primitivisty, jako jsou Dredd Foole, Loren Connors nebo Christina Carter než evropskou avantgardou a free-jazzem. Díky tomu, že vedle klasických efektových pedálů používá především témbr, atak a hlasitost, jeho zvuk působí hodně osobně a nevšedně. Na sérii limitovaných CDR (většinou v počtu 20-30 kusů) vydává záznamy svých stylově rozmanitých soukromých improvizací na akustickou a elektrickou kytaru. Na desce Nils Rostad plays forgotten classics (2007) například přehrává zapomenuté skladatele ze 20.,
ODKAZY
http://myspace.com/sindrebjerga
http://myspace.com/thestaplerfahrer
KLaNGundKRaCH
MINORITY RECORDS
CHAPEAU ROUGE